Zegar Paracelsusa
Lekarz, którzy uratował dzieci otmuchowskie od zarazy
Pewnego dnia pod Bramą Nyską Otmuchowa stanął ubogo ubrany człowiek. Brama jednak była zamknięta i nikogo nie wpuszczano. Wędrowiec zapytał pilnującego strażnika o przyczynę. W odpowiedzi usłyszał, że w mieście grasuje zaraza, zabijająca dzieci. Również rodzinę strażnika dotknęła choroba.
Słysząc to, mężczyzna kazał przyprowadzić chore dzieci strażnika do lasu, gdzie planował się zatrzymać. Po skończonej służbie strażnik, chwytając się ostatniej nadziei, przyniósł swoje dzieci do tajemniczego wędrowca. Ten przygotował miksturę, podał im, a wkrótce dzieci wyzdrowiały.
Wieść o tym wydarzeniu rozeszła się szybko i wkrótce tłumek mieszkańców ustawił się do szałasu, w którym zamieszkał wędrowiec. Okazało się, że był to szwajcarski lekarz Paracelsus, który akurat przywędrował na Śląsk.
Gdy zarazę zwalczono, w podzięce za uratowanie ich dzieci, mieszkańcy ufundowali Paracelsusowi zegar słoneczny — a poniżej tarczy umieścili wizerunki niemowląt, opierających głowy o trupie czaszki, zaś nogi o klepsydry. Miało to przypominać o pokonanej zarazie.
Źródła
Związane miejsca
W pobliżu
- Kałków (6,54 km)
- Czartowiec (26 km)
- Gromnik (26 km)
- Głuchołazy (28 km)
- Stary Gierałtów (32 km)
- Gołka (36 km)
- Grabin (41 km)
- Molestowice (50 km)
- Pasterskie skały (52 km)
- Wzgórze Kirchberg (57 km)