Valeska
Zanim powstała twierdza w Kłodzku, na jej miejscu znajdował się pogański gród, którym rządziła Valeska. Była ona znana ze swojej niezwykłej wręcz siły. Nie tylko potrafiła samodzielnie naciągnąć kuszę, ale też w dłoni łamała podkowę, a z łuku potrafiła strzelać na wiele kilometrów. Powiadali, że swoją moc czerpała z zaczarowanej ziemi kłodzkiej.
Valeska była również niezwykłej urody, co przyczyniło się do jej ponurego losu. Pewnego razu w okolice Kłodzka zajechał pewien rycerz. Oczarowany Valeską, zapragnął uczynić ją swoją żoną. Ta jednak odrzuciła jego oświadczyny, bowiem nie chciała być zależna od żadnego mężczyzny. Zraniony adorator zawezwał swoją kompanię i pochwycili władczynię, oskarżając ją o czary (bowiem nikt bez współpracy sił nieczystych nie mógł być tak silny). Karą za to przewinienie było podwieszenie za ręce i nogi, tak żeby Valeska nie mogła korzystać z mocy ziemi. Następnie zamurowano ją gdzieś na terenie grodu.
Ponoć po dziś dzień zdarza się, że jej duch pojawia się w jednej z sal kłodzkiego zamku.
Inna wersja
Według innej wersji legendy moc Valeski pochodziła z jej długich jasnych włosów, które sięgały ziemi i w ten sposób czerpała z mocy żywiołu. Przyczyną jej końca byli za to właśni poddani, którzy bali się władcy o aż takiej sile. Pewnego razu pochwycili Valeskę i ścięli jej włosy. Straciła ona swą moc i została wygnana. Warkocz zaś został zamurowany gdzieś w ścianach zamku i znajduje się tam po dziś dzień.
Źródła
- O Valesce - dwie wersje legendy (Twierdza Kłodzko)
Związane miejsca
W pobliżu
- Pasterskie skały (21 km)
- Pałac w Dobrocinie (31 km)
- Stary Gierałtów (33 km)
- Wzgórze Kirchberg (39 km)
- Czartowiec (42 km)
- Ślęża (46 km)
- Zamek Rogowiec (46 km)