O zatopionej Winecie

Zatopione w wodach Bałtyku miasto 

W dawnych czasach na północnym brzegu wyspy Uznam znajdowało się portowe miasto, słynące na całym świecie jako centrum handlowe. Zamieszkane było przez ludzi wielu narodowości i wyznań. Wszystkich jednak łączyło jedno: dzięki sukcesom komercyjnym miasta byli bardzo bogaci. Widać to było w wielu punktach miasta, począwszy od wielkiej spiżowej bramy, którą do niego wjedżano.

Mieszkańcy Winety ze swoim dostatkiem często się obnosili, czując się lepszymi od innych. Próżność prowadziła do dalszych występków, przede wszystkim rozpusty i rozwiązłości. Ale mówiło się też, że z czystej ciekawości niektórzy mieszkańcy mieli w zwyczaju jeść ludzkie mięso.

Wszystko to rozgniewało bogów, którzy postanowili przykładnie ukarać miasto. Zesłali wielki sztorm, który w ciegu jednej nocy wszystko zniszczył i zatopił: tak miasto, jak i jego mieszkańców. W ten sposób Wineta zniknęła z map.

Mieli na tym skorzystać Szwedzi, którzy przypłynęli na rumowisko, wydobyli z niego wielkie bogactwa i przewieźli do Visby, na Gotlandii. Tak też miała rozpocząć się kariera handlowa tego miasta.

Kiedy zaś w XIX wieku budowano falochrony przy wejściu do Świnoujskiego portu, niektórzy mieszkańcy utrzymywali, że kamienie do niej pozyskiwano z ruin dawnej Winety. Obawiali się oni czy takie naruszanie spokoju zmarłych na pewno skończy się dobrze i wystosowali nawet petycję do władcy. Budowę jednak dokończono. Choć, jak twierdzą niektórzy, w wietrzny dzień stoją na falochronach, szczególnie wschodnich, można usłyszeć jęki potopionych mieszkańców Winety dobiegające z kamieni.

Data kataklizmu

Jako datę dzienną zniszczenia Winety podaje się pierwszy dzień Wielkanocy lub Wszystkich Świętych. Ten drugi wariant można by było powiązać z wielkim sztormem z 1304 roku, który m.in. rozerwał połączenia wyspy Rugii ze stałym lądem. Są też zapisy o deszczach meteorytów z tego roku, co również bywa podawane jako możliwa przyczyna.

Komentarz

Formalnie Vinetabank znajduje się na terenie Niemiec i to nasz zachodni sąsiad głównie eksploatuje temat turystycznie i kulturowo. Jednak ponieważ uważa się ją również za legendę świnoujską, a mieszkańców tego miasta za spadkobierców Winety, legenda została włączona do zbioru.

Źródła

Związane miejsca
Vinetabank
powiat Świnoujście
Płycizna w wodach Zatoki Szczecińskiej, kojarzona z legendą o zatopionym mieście Wineta

W pobliżu