Duch księżnej Anny

 

W 1410 roku przed bitwą pod Grunwaldem na zamku w Rynie odbyło się spotkanie litewskiego księcia Witolda z krzyżackim mistrzem. Ustalono na nim, że Witold razem z wojskami przystąpi do bitwy po stronie Jagiełły, jednak w kluczowym momencie zmieni stronę, przyczyniając się do krzyżackiego zwycięstwa. Gwarantem umowy miała być żona księcia oraz ich dzieci, które przybyły razem z Witoldem na zamek.

Jak wiadomo, litewski kniaź ostatecznie nie zdradził. Czy to przekalkulował sobie ponownie, czy bał się odwetu, czy po prostu go nie posłuchano. W akcie zemsty Krzyżacy zamurowali w Rynie żywcem Annę oraz jej dzieci. Jej ducha można ponoć spotkać po dziś dzień, jak chodzi po zamkowych komnatach, opłakując śmierć swoich pociech.

Komentarz

Według Agnieszki Karpowicz legenda powstała prawdopodobnie współcześnie (choć nie później niż w latach 80. XX wieku) na potrzeby komercyjne. Badania archeologiczne pomimo znajdowania zamurowanych nisz, nie odnalazły dotąd w nich ludzkich szczątków, co mogłoby potwierdzić prawdziwość historii.

Inne warianty legendy wspominają o innych miejscach zamurowania, np. sztolni kanału młyńskiego biegnącego pod zamkiem z jeziora Ołów.

Źródła


W pobliżu