Kmita i Bonerówna

 

Pochodzący ze Śląska rycerz Kmita zakochany był bez pamięci w Olimpii, córce pana w Balicach - Seweryna Bonera. Ten jednak ani myślał oddawać córkę za młodzieńca. Przeszkodą (a może tylko pretekstem?) była religia, Kmita bowiem był katolikiem, a Bonerowie protestantami.

Nieszczęśliwy Kmita wyruszył na wojnę, ale obiecał swojej wybrance słać listy. Korespondencję jednak przejmował Seweryn. Któregoś razu polecił służącej, aby napisała do rycerza odpowiedź w imieniu Olimpii, w której informowała ona, że wychodzi za innego. Kmita w przypływie rozpaczy przyjechał na skałę w pobliżu Krakowa, którą często mijał jeżdżąc do Balic, i rzucił się z niej wraz z koniem i rynsztunkiem, ponosząc śmierć na miejscu.

Niesubordynowana Olimpia wysłana zaś została na odosobnienie na zamek w Ogrodzieńcu. Tam jednak nieszczęśliwa dziewczyna wkrótce rzuciła się z okna i również ją zabrała śmierć. Od tamtej pory pojawia się na zamku jako biała dama.

Rys historyczny

W XVI wieku właścicielem Balic faktycznie był Seweryn Boner, który miał córkę. Jednak jej imię zostało podane jako Zofia.

Warianty

Informacja o różnicach religijnych pomiędzy Kmitą a Bonerami pojawia się tylko w niektórych wersjach. Również jego pochodzenie czasem podawane jest jako okolice Krakowa. Olimpia wedle niektórych wersji została oddana do klasztoru, a nie wysłana do Ogrodzieńca.

Źródła

Związane miejsca
Skała Kmity
gmina Zabierzów
Wysoka skała pod Krakowem
Zamek Ogrodzieniec
gmina Ogrodzieniec
Zamek w Podzamczu w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej

Inne legendy:


W pobliżu