Diabelska Grobla

Jak diabła pewien rycerz oszukał 

W południowej części jeziora Woświn znajduje się wgryzająca się w nie grobla, zwana “diabelską”. Według legendy, jej powstanie zawdzięcza dwóm rycerzom, którzy swoje grody mieli na przeciwnych stronach jeziora. Żyli oni w przyjaźni i często jeden podejmował drugiego na wieczerzy czy balu. Jednak by dotrzeć na miejsce, trzeba było nadłożyć sporo drogi na objechanie jeziora.

– Gdyby tylko mieć groblę w poprzek jeziora, która pozwoliłaby zaoszczędzić drogi — myśleli niekiedy rycerze.

I tak pewnego razu u jednego z nich pojawił się diabeł. Za tradycyjną cenę duszy zaproponował, że wybuduje groblę, nim dzwon zabije, ogłaszając czwartą. Rycerz zgodził się, a czart rychło wziął się do roboty. Grobla powstawała szybko i rycerz zląkł się o swoje przeznaczenie. Cichaczem szybko pojechał do wsi, gdzie namówił straż, by wprawiła w ruch dzwon jeszcze przed czasem. Tak też uczyniono. Zaskoczony diabeł zawył tylko z rozpaczy i porzucił nieukończoną groblę.

Rycerz pozostał wprawdzie bez przeprawy i nadal z koniecznością objeżdżania jeziora, ale przynajmniej zachował swoją duszę…

Aspekt historyczny

Nad jeziorem Woświn istotnie odkryto ślady po co najmniej czterech grodziskach. Jedno z nich znajdowało się w miejscu, gdzie grobla łączy się z brzegiem jeziora.

Inna wersja

Według innej wersji potrzeba powstania grobli wyszła nie od rycerzy, a od pasterza i owczarza, wypasających swoje trzody po przeciwnych stronach Woświnu.

Źródła

Związane miejsca
Woświn
gmina Węgorzyno
Jezioro na Pomorzu Zachodnim

W pobliżu