Bezbożne miasto
O tym jak brak wiary doprowadził miasto do ruiny
W miejscu, gdzie dziś las porasta, wznosiło się przed wieki zamożne i bogate miasto, rozległy handel bydłem prowadzące. Mieszkańcy utrzymywali swoich pasterzy, ale o ile byli bogaci, o tyle znowu rozpustni i bezbożni, i nie tylko że sami nie chodzili na nabożeństwo do kościoła, ale i swoim pasterzom w dni niedzielne, nie pozwalali bywać na mszy świętej; tak wiele lat przeszło.
Pewnego razu, a było to w pierwsze Święto Wielkanocne, prosi się jeden z pasterzy u swego pana, o darowanie mu godziny dla wymodlenia się w Kościele. Bezbożny pan odmówił prośbie; wtedy rozżalony pasterz zawołał z oburzeniem: „O! bogdajby się takie bezbożne miasto zapadło!” i ledwie tych słów domówił, aliści ziemia się rozstąpiła i pochłonęła niegodziwych mieszczan i tylko on sam został jako świadek kary i gniewu Bożego, za opieszałość w modlitwie.
Do dziś dnia w dzień Zmartwychwstania słychać wtem miejscu, głuchy jęk dzwonów i żałosne skargi z przeklętego grodu Okalewa.
Źródła
- Tekst W. Bełzy z "Przeglądu Tygodniowego Życia Społecznego, Literatury i Sztuk Pięknych" z 1866 roku. Cytat za: Wsie regionu sieradzkiego
Związane miejsca
W pobliżu
- Łagiewniki (9,74 km)
- Wieluń (12 km)
- Strobin (26 km)
- Dziewcza Góra (34 km)
- Baszków (35 km)
- Pajęczno (51 km)
- Boronów (79 km)